Aktualności

Aktualności:


Działania na rzecz walki z pandemią koronawirusa

Pracownicy Katedry Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej już od dnia 23.03.2020 r., czyli od momentu pojawienia się oficjalnych informacji o brakach niektórych środków ochrony osobistej, wspierają działania na rzecz walki z pandemią korona wirusa poprzez m.in. pomoc medykom.

Prace te rozpoczęto od wytwarzania „szkieletów” przyłbic medycznych techniką druku 3D. Chociaż metoda ta nie należy do wydajnych technik wytwarzania, to z uwagi na dostępność tych urządzeń w laboratoriach przynależących do Katedry, postanowiono o ich użyciu. Do pracy zaangażowano 6 drukarek 3D, które początkowo wytwarzały w przeciągu dnia dwa do czterech korpusów każda, później nawet łącznie 30 sztuk na dobę. Jednak zapotrzebowanie na przyłbice sukcesywnie wzrastał, dlatego też równolegle rozpoczęto prace nad uproszczeniem procesu wytwarzania, sugerując się prostotą konstrukcji i dostępnością materiałów. Z uwagi na to, że Politechnika nie jest zakładem produkcyjnym, skupiono swoją uwagę na materiałach biurowych w postaci folii do termo bindowania oraz materiałach stosowanych na tzw. ofertówki. Efektem prowadzonych prac są projekty: osłony twarzy instalowanej do daszku czapki, profesjonalnej osłony medycznej oraz gadżety wspomagające procesy życia codziennego, dzięki którym minimalizowane jest ryzyko przenoszenia wirusów wynikające z bezpośredniego kontaktu ciała ludzkiego z powierzchniami powszechnie użytkowanymi np. klawiaturami terminali płatniczych, bankomatów itp., klawiszami wind, domofonów oraz klamkami, a także pokrywami śmietnikowymi.

Obecnie trwają prace nad projektami i budową urządzeń w postaci ozonatorów oraz nieinwazyjnych respiratorów.

  Życzenia Wielkanocne

  Konkurs "What can we do by metal forming process?"

  Szanowni Studenci,

  zespół POP (Polimerów i Obróbki Plastycznej działający w Katedrze Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej) zaprasza do udziału w konkursie.

  Zadanie konkursowe polega na wykonaniu animacji 3D (dowolną techniką, w dowolnym programie) wybranego przez siebie procesu kształtowania metali metodami obróbki plastycznej (walcowanie, kucie, kształtowanie wytłoczek, prasowanie, wyciskanie, gięcie czy też wykrawanie). Przygotowane przez Państwa animacje powinny przedstawiać realizowany proces przetwarzania materiału wsadowego w gotowy produkt z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi np. walce, matryce, wykrojniki, tłoczniki itp.

  Prace należy wykonać indywidualnie oraz przesłać w terminie do końca kwietnia 2020 roku w postaci krótkiego filmu prezentującego swoje osiągnięcie.

  Zapraszamy i zachęcamy wszystkich studentów do wzięcia udziału w naszym konkursie. Wszystkie nadesłane prace będą oceniane przez Komisję Konkursową, która wyłoni laureatów i nagrodzi atrakcyjnymi upominkami.

  Prace konkursowe prosimy przesyłać na adres: polymer.diagnostic@gmail.com lub monika.chomiak@polsl.pl
  Szczegółowy regulamin już wkrótce.

  Uwaga!
  Wyróżnione prace Studentów i Studentek z IV sem. MIBM i MiBM dualnej oraz sem. VI AiR będą premiowane zaliczeniem danego tematu laboratoryjnego.

  Konkurs "Bądź jak Adam Słodowy" i zbuduj ciekawe stanowisko dydaktyczne

  Szanowni Studenci!!!

  "Bądź jak Adam Słodowy" i zbuduj ciekawe stanowisko dydaktyczne wykorzystując w tym celu tylko i wyłącznie elementy dostępne w swoim domu.

  Katedra Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej Politechniki Śląskiej oraz Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, ogłasza konkurs na wykonanie stanowiska ilustrującego wybrane zjawisko fizyczne z działu mechaniki realizowane w trakcie zajęć z laboratorium z Mechaniki.

  W tych trudnych dla nas wszystkich czasach, kiedy próbując uniknąć panującego niebezpieczeństwa spędzamy czas w swoich domach, niejednokrotnie nie wiedząc "co ze sobą począć, gdy wiosna za oknami budzi się do życia", możemy poprzez zabawę poszerzać swoją wiedzę, a zarazem wpływać korzystnie na proces własnego samokształcenia. Wystarczy jedynie sięgnąć po przedmioty będące "pod ręką" i połączyć je ze sobą w taki sposób by w efekcie końcowym można było zaobserwować wybrane zjawisko z dziedziny mechaniki, a przy tej okazji wyznaczyć dowolnie ustalony parametr fizyczny.

  Najlepsze prace zostaną wyróżnione i zaprezentowane na stronie Katedry Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej oraz nagrodzone przez powołaną w tym celu Komisję Konkursową. Nagrodą główną będzie udział w Warsztatach Naukowych Studenckiego Koła Mechatroniki oraz okolicznościowy dyplom.

  Konkurs kierowany jest do studentów realizujących w bieżącym semestrze zajęcia z Mechaniki. Prace należy wykonać indywidualnie oraz przesłać w terminie do końca kwietnia 2020 roku w postaci krótkiego filmu prezentującego swoje osiągnięcie.

  Prace konkursowe prosimy wysyłać na adres: tomasz.machoczek@polsl.pl

  Szczegółowy regulamin już wkrótce.

  Pracownicy KMTiS

  Już jutro (22.02.2020) w Ustroniu rozpoczyna się 59. Sympozjon Modelowanie w Mechanice.
  Konferencja wpisuje się w kalendarz spotkań naukowych z zakresu szeroko rozumianej mechaniki teoretycznej i stosowanej. Katedra Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej wraz z Polskim Towarzystwem Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej i Komitetem Mechaniki Polskiej Akademii Nauk jest organizatorem 59. Sympozjonu. Więcej informacji nt. tematyki, programu, czy prezentowanych referatów można znaleźć na stronie www.goptmts.pl/sympozjon.
  Copyright: Katedra Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej © 2020